Nils bor med fru och två döttrar på en gård strax utanför Ullared i Hallands inland. De odlar grönsaker, frukt, bär och nötter för självförsörjning med jordhälsa i fokus. Mejl: nils.anker.kofoed@gmail.com.

Skribent: Nils Anker-Kofoed

Tre sätt att göra biokol

Tre sätt att göra biokol

Ända sedan jag först läste om biokolets positiva egenskaper i odling har jag experimenterat med att framställa denna resurs på ett enkelt sätt hemma. Efter många timmars efterforskning på nätet och praktisk pysslande med sotiga händer, svedda ögonbryn och gräsbrand som följd, har jag valt att skriva om tre metoder: eldgrop, TLUD (top lit updraft kiln) och kastrull i kamin.
Tidning:
Antal sidor:
3
Skribenter: Nils Anker-Kofoed
Lästid: 7 minuter
Skälstorp 201

Skälstorp 201

Intresset för självhushållning och det slitsamma ljuva livet på landet drog igång på allvar när jag, Nils, blev av med jobbet under finanskrisens bistra vinter 2009. Utsikterna att få nytt jobb som nybakad linjemontör såg mörka ut. Chocken över att helt oväntat blivit av med jobbet fyllde mitt då 24-åriga jag med en massa existentiella frågor: Hur ser världen ut, varför kraschade ekonomin? Vad kan jag göra för att öka min vardagliga resilliens? Svaret var enkelt: Öka självförsörjningsgraden så mycket det går.
Tidning:
Antal sidor:
2
Skribenter: Nils Anker-Kofoed
Kategorier: Utflyttarbrev
Lästid: 7 minuter